Polskie Stowarzyszenie Podciągania Na Drążku

W 2008 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Podciągania Na Drążku. Stowarzyszenie promuje rozwój mięśnia najszerszego grzbietu i organizuje różne zawody w podciąganiu na drążku.

Jeszcze w tym samym roku PSPND zorganizowało zawody w podciąganiu na drążku, w których wzięło udział 80 zawodników, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Zawody nie miały skomplikowanych zasad, a zadanie było bardzo proste - należało podciągnąć się jak najwięcej razy. Najlepszy mężczyzna podciągnął się ponad 50 razy, zaś kobieta osiągnęła ponad 15 podciągnięć.

PSPND zachęca do treningu podciągania - ćwiczenie można wykonywać na wiele sposobów, do jego wykonywania nie potrzeba żadnego sprzętu, ponieważ można podciągać się nawet na drabince na placu zabaw lub gałęzi w parku, co dodaje jeszcze jedną zaletę - ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Ćwiczenia na drążku rozwijają mięśnie pleców, obręczy barkowej, klatki piersiowej i ramion oraz mięśnie brzucha. Ponadto stosowane są jako profilaktyka w walce z wadami postawy oraz w gimnastyce korekcyjnej przy korygowaniu kifoz i skolioz.