Trening podciągania

Poniżej 4 podciągnięć

Uwaga!! Ten trening polega na opuszczaniu!

Jeśli w teście zrobiłeś 0-5 podciągnięć, najbardziej efektywnym i wzmacniającym treningiem będzie dla Ciebie trening opuszczania. To właśnie ten trening pomoże Ci najszybciej rozwinąć mięśnie i dzięki niemu zbudujesz swoją siłę i wytrzymałość najszybciej i będziesz mógł pobić swój rekord.

Trening opuszczania będzie skuteczniejszy ponieważ wywoła szybszy przyrost siły i wytrzymałości niż ewentualny trening podciągania z bardzo krótkimi w tym wypadku seriami. Opuszczeń możesz wykonać więcej, dzięki czemu poddajesz mięśnie obciążeniom przez dłuższy czas i bardziej stymulujesz ich rozwój.

Trening opuszczania polega na tym, że:

  1. Zamiast podciągać się do góry, stajesz na stołku tak, aby móc zawiesić się na drążku tak jak po pełnym podciągnięciu, czyli z brodą na wysokości drążka.
  2. Następnie zstępujesz ze stołka i powoli opuszczasz się, aż do wyprostowanych rąk.
  3. Potem znów wchodzisz na stołek i rozpoczynasz od nowa.

Opuszczanie powinno być wykonywane powoli. Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli od momentu zstąpienia ze stołka do momentu, w którym ręce są całkowicie wyprostowane, upłyną ok 3 sekundy.

Powodzenia!

Jeśli w teście zrobiłeś mniej niż 4 podciągniecia
Dzień 1
120 sekund pomiędzy seriami (lub więcej)
Dzień 4
120 sekund pomiędzy seriami (lub więcej)
seria 1 2 seria 1 5
seria 2 7 seria 2 8
seria 3 5 seria 3 7
seria 4 5 seria 4 7
seria 5 Równo 7 seria 5 Równo 9
Minimum 1 dzień przerwy Minimum 1 dzień przerwy
Dzień 2
120 sekund pomiędzy seriami (lub więcej)
Dzień 5
120 sekund pomiędzy seriami (lub więcej)
seria 1 3 seria 1 5
seria 2 8 seria 2 10
seria 3 6 seria 3 8
seria 4 6 seria 4 8
seria 5 Równo 8 seria 5 Równo 10
Minimum 1 dzień przerwy Minimum 1 dzień przerwy
Dzień 3
120 sekund pomiędzy seriami (lub więcej)
Dzień 6
120 sekund pomiędzy seriami (lub więcej)
seria 1 4 seria 1 6
seria 2 9 seria 2 10
seria 3 6 seria 3 8
seria 4 6 seria 4 8
seria 5 Równo 8 seria 5 Równo 11
Minimum 2 dni przerwy Minimum 2 dni przerwy
Advertisement

Historia ćwiczeń podciągających

Ćwiczenia podciągania to podstawowy i skuteczny sposób wzmacniania górnej części ciała, szczególnie mięśni pleców, ramion i ramion. Historia ćwiczeń podciągania sięga wieków i wyewoluowała z różnych form treningu fizycznego i praktyk wojskowych.

Jeden z najwcześniej zarejestrowanych przykładów ćwiczeń przypominających podciąganie się na drążku sięga starożytnej Grecji, gdzie nazywano je „podciąganiem mostka”. Ćwiczenia te były częścią programu treningu fizycznego greckich sportowców i żołnierzy. Polegały one na złapaniu poziomego drążka i podciągnięciu klatki piersiowej do drążka, podobnie jak w przypadku współczesnych podciągnięć. Grecy wierzyli, że takie ćwiczenia są niezbędne do budowania siły i wytrzymałości.

W czasach Cesarstwa Rzymskiego wysoko ceniono sprawność fizyczną, a od żołnierzy rzymskich wymagano utrzymywania wysokiego poziomu kondycji fizycznej. Do ich programów treningowych włączono ćwiczenia przypominające podciąganie. Rzymscy żołnierze często używali belek lub drewnianych prętów zawieszonych poziomo, aby ćwiczyć te ruchy. Ćwiczenia te pomogły im rozwinąć siłę górnej części ciała potrzebną do walki i innych zadań wojskowych.

W miarę upływu wieków w różnych kulturach na całym świecie w dalszym ciągu pojawiały się odmiany ćwiczeń podciągających. Na przykład w Azji osoby praktykujące sztuki walki włączały do swojego treningu ruchy podciągające, aby zwiększyć siłę górnej części ciała. Szczególnie sztuka walki Kung Fu kładła nacisk na ćwiczenia polegające na podciąganiu się na drążkach i belkach.

Przenieśmy się szybko do XIX wieku i widzimy pojawienie się gimnastyki jako popularnej formy treningu fizycznego i rozrywki. Gimnastycy byli znani ze swojej niesamowitej siły i zwinności, a ćwiczenia podciągania były podstawą ich zajęć. Urządzenia gimnastyczne, takie jak poziomy drążek, stanowiły idealną platformę do wykonywania różnych wariantów podciągania.

Podciąganie na drążku zostało uznane za niezbędne ćwiczenie poprawiające sprawność fizyczną na początku XX wieku. W tym okresie rozwinęła się kalistenika jako formalna dyscyplina ćwiczeń. Kalistenika, która obejmuje ćwiczenia z ciężarem własnego ciała, takie jak pompki, przysiady i oczywiście podciąganie, stała się szeroko praktykowana w szkołach i programach szkolenia wojskowego.

I wojna światowa odegrała znaczącą rolę w spopularyzowaniu podciągania. Armia Stanów Zjednoczonych uznała znaczenie sprawności fizycznej swoich żołnierzy, a podciąganie stało się standardowym ćwiczeniem w szkoleniu wojskowym. W tym czasie ukuto samo określenie „podciąganie”, a ćwiczenie to zostało oficjalnie włączone do wojskowych testów sprawnościowych.

Podczas II wojny światowej jeszcze bardziej podkreślono znaczenie treningu sprawności fizycznej i siły. Do oceny sprawności fizycznej rekrutów wojskowych wykorzystano podciąganie. W tym okresie opracowano również różne projekty drążków do podciągania i techniki treningowe, aby pomóc indywidualnym osobom poprawić wyniki w tym ćwiczeniu.

W czasach po drugiej wojnie światowej, gdy branża fitness zaczęła nabierać kształtu, podciąganie pozostało kluczowym ćwiczeniem w programach treningu siłowego. Gimnastyka, kulturystyka i inne zajęcia sportowe i fitness obejmowały podciąganie jako sposób na rozwój siły górnej części ciała i definicji mięśni.

Wraz z pojawieniem się nowoczesnego sprzętu fitness drążki do podciągania stały się powszechnym wyposażeniem siłowni i centrów fitness. Wprowadzono różne chwyty i uchwyty, aby oddziaływać na różne grupy mięśni i zapewnić różnorodność ćwiczenia. Podciąganie stało się integralną częścią ćwiczeń kulturystycznych, pomagając sportowcom rzeźbić mięśnie pleców i ramion.

Podciąganie na drążku nadal jest popularnym ćwiczeniem w świecie fitness. Stanowią nie tylko podstawę treningu siłowego, ale także odgrywają kluczową rolę w programach sprawności funkcjonalnej, takich jak CrossFit. Odmiany podciągania, takie jak podciąganie na drążku, podciąganie z szerokim chwytem i podciąganie z kippingiem, oferują sportowcom i entuzjastom fitnessu szeroką gamę wyzwań i opcji treningowych.

Atrakcyjność podciągania polega na ich prostocie i skuteczności. Wymagają minimalnego wyposażenia, dzięki czemu są dostępne dla szerokiego grona osób. Podciąganie angażuje jednocześnie wiele grup mięśni, w tym najszerszy grzbiet, biceps i mięśnie naramienne, co czyni je skutecznym sposobem na budowanie siły górnej części ciała.

Co więcej, podciąganie można modyfikować, aby dostosować je do osób o różnym poziomie sprawności. Początkujący mogą używać taśm oporowych lub maszyn wspomagających, aby ułatwić wykonywanie ćwiczeń, natomiast zaawansowani sportowcy mogą dodawać ciężary lub wykonywać zaawansowane wariacje, aby zwiększyć intensywność.

W ostatnich latach popularność treningu z masą własnego ciała i sprawności funkcjonalnej doprowadziła do ponownego zainteresowania ćwiczeniami podciągającymi. Wielu entuzjastów fitnessu docenia wyzwanie, jakim jest opanowanie podciągania, i postrzega je jako świadectwo swojej siły i atletyzmu.

Podsumowując, historia ćwiczeń podciągania to fascynująca podróż obejmująca stulecia i kultury. Od starożytnej Grecji po nowoczesne centra fitness, podciąganie ewoluowało i dostosowywało się do różnych filozofii i potrzeb treningu. Dziś pozostaje ponadczasowym i skutecznym ćwiczeniem dla każdego, kto chce zbudować siłę górnych partii ciała i poprawić swoją sprawność fizyczną.